V slovenskom internetovom kníhkupectve Martinus.sk milujeme knihy, a preto nám bolo ľúto, keď sme sa dozvedeli, že až 28 % všetkých kníh v knižniciach je neprečítaných. Keďže sme chceli, aby si ľudia knihy nie len kupovali, ale si ich aj prečítali, vytvorili sme sviatok, cez ktorý má každý jeden človek venovať trochu času knihe, ktorú ešte neprečítal.

Od roku 2011 sa preto na Slovensku oslavuje Deň neprečítaných kníh, ktorému sme určili krásny dátum, a to narodeniny Martinusu. Už do prvého ročníku sa zapojilo vyše 7000 milovníkov kníh po celom Slovensku.

V roku 2012 sa Deň neprečítaných kníh rozšíril aj do susednej Českej republiky, kde akciu zorganizovalo internetové kníhkupectvo Martinus.cz. Aj v tomto roku bola akcia veľmi úspešná. Všetci sa tešili z pozitívneho ohlasu od tisícov zapojených ľudí, ale aj od hlavných médií.

Preto sme sa rozhodli, že túto skvelú akciu doprajeme čitateľom z Austrálie až po Aljašku a Deň neprečítaných kníh v roku 2013 sme dostali z malého Slovenska naozaj do celého sveta. Tisíce ľudí z rôznych krajín si tak mohli prečítať v jeden deň tisíce príbehov a spojiť tak svoje sily, aby žiadna z kníh neostala neprečítaná.